Jsme tu pro vás PO - PÁ 9:00 - 17:00 info@systeum.cz +420 608 408 716

Jsme tu pro vás PO - PÁ 9:00 - 17:00 obchod@systeum.cz +420 608 408 716

Co můžete v IT dělat: přehled základních pozic v SW vývoji

Kdo je to vlastně ten „ajťák”? Co umí a co na tom počítači vlastně dělá? A kdybych se chtěl/a do kariéry v IT také pustit, jaké mám vlastně možnosti? Pozic v IT je nepřeberné množství, pojďme se v tomto článku podívat na ty základní, spojené s vývojem software, které pro vás mohou zároveň znamenat vstupní bránu do oboru.

Nejčastěji se můžete setkat s těmito pozicemi:

  • Frontend Developer
  • Backend Developer
  • Tester
  • Business analytik

Frontend Developer

Frontend vývojář tvoří kód pro tu část webů a aplikací, se kterou interaguje uživatel. Stará se o to, aby vizuální stránka webu nebo aplikace byla funkční a jednoduchá na ovládání. Kóduje na základě grafických podkladů, které dostane od designérů.

Frontend vývojář potřebuje umět programovací jazyk JavaScript a znát například React nebo Vue.js. Měl by perfektně ovládat HTML, CSS, očekává se také cit pro design, jelikož jeho práce přímo souvisí s vizuální stránkou aplikací. 

Frontend developer pracuje s produktovým týmem, aby pochopil potřeby daného projektu, dále s spolupracuje s designéry, aby věděl, jak má vypadat uživatelské rozhraní, které bude programovat, a s backend developery, kteří toto pěkné rozhraní propojí s daty. V denním kontaktu je samozřejmě s testery, kteří ověřují funkčnost naprogramovaných řešení.

Backend Developer

Backend vývojář vytváří a stará se o technologie, díky kterým může vše, co fronted vývojář naprogramoval, fungovat. Backend v sobě zahrnuje kombinaci databáze a softwaru, který běží na serveru, cloudu nebo kombinaci obojího. 

Aby spolu aplikace, databáze a server komunikovaly, backend vývojář musí ovládat programovací jazyky jako Java, Ruby, PHP, C#, které umožní vybudování aplikace. Nástroje jako MySQL, Oracle nebo SQL zase slouží ke správě dat a jejich uložení. Na této pozici se očekává, že bude specialista metodický, logicky přemýšlející a analyticky zaměřený.

Backend developer úzce spolupracuje s business ownerem, aby porozuměl, jaké jsou potřeby a technické požadavky aplikace, a vymyslel tak co nejefektivnější řešení. Dále je, stejně jako frontend developer, v úzkém kontaktu s testery. 

Láká vás vývojářská dráha? Mrkněte sem na tipy, jak se stát Junior SW developerem.

Tester (QA Engineer)

Úkolem testera, neboli QA Engineera, je vžít se do role uživatele dané aplikace nebo produktu a na základě připravených scénářů odhalit chyby v kódu. Díky tomu je zaručena hladká uživatelská zkušenost. Nalezené chyby reportuje vývojářům, se kterými tedy úzce spolupracuje. 

Potřebuje mít cit pro detail, být schopný metodicky a postupovat a analyticky přemýšlet. Nástroje, se kterými tester pracuje, se liší podle toho, zda je manuálním testerem nebo automatizérem. Manuální tester krok po kroku „ručně” testuje podle připraveného scénáře, automation tester napíše script, který testuje za něj. Manuální testing je vhodný pro komplexní případy, automatizovaný se zase využije při větším množství, často se opakujících úkolů.

Jak začít kariéru v testingu? Průvodce krok za krokem najdete tady. 

Business analytik

Business analytik sbírá požadavky (interního) zákazníka a na základě jejich analýzy navrhuje řešení a zpracovává zadání pro vývojáře, aby věděli, na čem mají začít pracovat. Dalo by se říct, že Business analytik funguje jako most, který propojuje business a vývoj, pomáhá zákazníkovi ujasnit si, co vlastně od vývojářů chce a co očekává. 

Kromě zákazníků je samozřejmě v úzkém kontaktu s vývojáři, dále s projektovým manažerem nebo Scrum Masterem. Může spolupracovat v týmu s dalšími analytiky, případně architektem.

Business analytik by měl umět pracovat s nástroji UML, XML, Enterprise Architect. Dále může využít MS Visio a JIRA.

Ve velmi úzké spolupráci s výše uvedenými pozicemi funguje také Project Manager, nepostradatelná role, i když není vyloženě technicky zaměřená, jako například vývojáři nebo testeři, pro mnohé může být to pravé ořechové.

Project Manager

Projektový manažer (u agilního způsobu vývoje Scrum Master) je zodpovědný za termíny, dodaný produkt/ výstup, finance i alokaci specialistů. Komunikuje se zadavateli projektu a na základě jejich požadavků deleguje činnosti v rámci týmu. Projektem může být vývoj produktu, testování, práce na jednotlivých komponentách SW…

Projektový manažer by měl velmi detailně rozumět oblasti, které se projekty týkají, musí mít silné komunikační dovednosti a zkušenost s plánováním a vedením lidí. Pracuje s nástroji, které mu ulehčují projektové řízení.

Další, v poslední době velmi žádané pozice, jsou například:

  • DevOps inženýři
  • datoví analytici
  • vývojáři specializující se na umělou inteligenci
  • Product Owner
  • Python vývojáři
  • UX designéři

Jak jsme předestřeli už na začátku, IT je mimořádně pestrý obor, kde si můžete najít přesně ten svůj průnik technologií a činností, které vás budou bavit. Pokud jsme vás nalákali a máte chuť ty první IT krůčky udělat, máme pro vás pár tipů, které pomohou. Přečíst si je můžete tady. Anebo se nám rovnou ozvěte a můžeme probrat, jaké jsou možnosti. Držíme palce!

Chcete dostávat naše články pravidelně do schránky? Nechte nám tady svůj email a my si rádi zahrajeme na poštovní sovy.

Mohlo by vás také zajímat

IT konference a online kurzy

čtení na 3 minuty 16.6.2020
Číst dál

Take Control (DualSense vs Xbox One)

čtení na 4 minuty 3.12.2020
Číst dál

Bitcoin is on the rise

čtení na 3 minuty 19.1.2021
Číst dál

Jaká byla React Girls Academie?

čtení na 3 minuty 26.11.2020
Číst dál

GPT-3 speaks at a human degree

čtení na 4 minuty 30.12.2020
Číst dál

Pohovor v IT: Jak se obléct?

čtení na 3 minuty 4.11.2020
Číst dál

Jakou cestu urazil vývoj her?

čtení na 3 minuty 1.10.2021
Číst dál

Podporujeme ženy v IT

čtení na 2 minuty 19.11.2021
Číst dál

Jak začít jako junior SW developer

čtení na 5 minut 21.10.2020
Číst dál

Zlatá pravidla emailové etikety

čtení na 3 minuty 29.7.2020
Číst dál

Když prezentuje introvert

čtení na 2 minuty 7.10.2020
Číst dál

Pád a vzestup AMD

čtení na 3 minuty 12.8.2021
Číst dál

11 tipů na online pohovor

čtení na 2 minuty 8.6.2020
Číst dál

Jak se o nás mluví?
Zeptejte se našich klientů…

Systeum
Systeum

„Systeum je jedním z největších dodavatelů našich testerských kapacit. Můžu říct, že kvalita uchazečů je vysoko nad průměrem. Také oceňuji velkou ochotu vyjít vstříc všem našim požadavkům.“

Head of test execution

„Na spolupráci nejvíce oceňuji individuální přístup. Systeum nám zajišťuje tým testerů, C/C++ a Java developery. Specialisté odpovídají našim požadavkům na znalosti síťových protokolů i cloud řešení.“

Chief Technology Officer

„Systeum je dlouhodobý partner, u kterého máme jistotu, že kandidáti jsou kvalitní a prověření. Od roku 2015 máme díky nim fungující kvalitní seniorní týmy C++ embedded vývojářů a auto testerů.“

Head of Payment Application

Partneři, se kterými spolupracujeme

Aevi Raiffeisenbank 2N TELEKOMUNIKACE Komerční banka Monster