Jsme tu pro vás PO - PÁ 9:00 - 17:00 info@systeum.cz +420 608 408 716

Jsme tu pro vás PO - PÁ 9:00 - 17:00 obchod@systeum.cz +420 608 408 716

Jak naprogramovat první projekt v Java

Začátky jsou velmi často těžké, hodí se proto každá pomocná ruka nebo dobrá rada, která pomůže ty první nejisté kroky překonat.

Proto jsme pro vás připravili tutoriál, podle kterého se naučíte ve vývojovém prostředí založit nový projekt a naprogramovat si svou úplně první věc. O „Hello world” už jste asi slyšeli, možná i od nás. Když půjdete krok po kroku podle následujícího návodu, přesně z této appky  se budete na konci radovat.

Zajímá vás oblast IT a hledáte pracovní pozice a pracovní příležitosti v IT oboru? Ať už jste programátor, developer, tester, analytik nebo software architekt, ozvěte se nám a my vám z naší nabídky IT práce najdeme IT projekt na míru. Podívejte se, jaká volná pracovní místa v IT oblasti momentálně nabízímePomůžeme vám najít nové pracovní výzvy a příležitosti. Těšíme se na spolupráci s vámi!

 

Začneme programovat v Java. Pokud si stále nejste jistí, jestli to bude ten pravý jazyk pro vás, mrkněte na náš článek, kde se věnujeme obecně začátkům programování v Java i rozdílům mezi C#.

Různým vývojovým prostředím jsme se věnovali tady. Dnes použijeme IDE IntelliJ Idea.

Pojďme se na to vrhnout

Když IDE otevřeme, je nejdříve potřeba vybrat „New Project”.

Objeví se nám další obrazovka, na které vybereme „Maven”. (pozn. redakce: Maven je nástroj pro správu, automatizaci a řízení buildů aplikací - umožní implementovat již vytvořené funkcionality a další věci do vašeho projektu).

Zatím můžete vidět, že nemáme instalované žádné JDK (Java Development Kit), je potřeba tedy vybrat ze seznamu „Download JDK”. Automaticky se vybere nejnovější verze, to doporučujeme neměnit a využít ji.

Po kliknutí na „Download” se JDK automaticky stáhne a nainstaluje. Můžeme kliknout na tlačítko „Next”.

V další obrazovce si můžete pojmenovat projekt a upravit jeho umístění. Oboje je čistě na vás, důležité je, abyste se v projektech i nadále orientovali.

Následně už se zobrazí samotné IDE a otevře se „pom.xml”, základní pracovní jednotka v Maven. Tento XML soubor obsahuje informace o projektu a konfiguračních detailech, které jsou použity pro tvorbu projektu. Zde není třeba nic měnit. Je možné, že se vám začnou stahovat potřebná data a chvilku si počkáte.

Pojďme se zorientovat, kde co najdeme

Když si rozklikneme levou stranu, kde máme složky projektu, můžeme vidět rozdělení na dvě hlavní složky: main a test. Ve složce „main” jsou vždy uložené Classy, ve složce „test” najdete testy, kterými ověřujeme funkčnost našeho projektu.

Aby se předešlo jmenným konfliktům, vytvoříme si „Package”. Slouží také ke kontrole přístupu, k usnadnění vyhledávání a používání tříd atd.