Jsme tu pro vás PO - PÁ 9:00 - 17:00 info@systeum.cz +420 608 408 716

Jsme tu pro vás PO - PÁ 9:00 - 17:00 obchod@systeum.cz +420 608 408 716

WEB 3.0: budoucnost, která už klepe na dveře

Už jste se setkali s pojmem Web 3.0, ale zatím úplně nevíte, co si pod tím představit? Pojďme se tomu společně podívat na zoubek.

Nová vývojová fáze webu, web 3.0, bude stát na 3 hlavních pilířích: 

  • edge computing, 
  • AI, 
  • decentralizované datové sítě. 

Praktickým cílem této nové verze je především zvýšení bezpečnosti. Abychom vše lépe pochopili, pojďme se nejdřív společně podívat na předchozí verze webu: 

Web 1.0 nazývaný také „jen pro čtení”

Web 1.0 byl v podstatě pouze statický a většina uživatelů mohla jeho obsah pouze konzumovat, tvůrců bylo velmi málo. Lidé si na web chodili číst zprávy a posílat emaily. Veškerý obsah byl nabízený ze složek uložených přímo na serverech. 

Web 2.0 nazývaný také „ke čtení i psaní”

Web v podobě, jak ho známe dnes, se označuje Web 2.0. Především díky sociálním sítím jsou uživatelé schopni obsah nejen konzumovat, ale také ho aktivně vytvářet a vzájemně mezi sebou interagovat. Společně s volností, že kdokoliv může velmi snadno tvořit videa, psát blogy, články atd. vzniká obrovské množství dat, které však kontroluje jen hrstka technologických společností (Amazon, Apple, Meta, Google, Microsoft). Obsah je nabízen z centrálních cloudů.

Web 1.0

Web 2.0

Web 3.0

jen pro čtení

pro čtení i psaní

sémantický web

zaměření na firmy

zaměření na komunity

zaměření na jednotlivce

vlastnění obsahu

sdílení obsahu

sjednocování obsahu

banerová reklama

interaktivní reklama

behaviorální reklama

dedikovaná infrastruktura

cloud computing

edge computing

desktop

mobilní verze na prvním místě

přístup z mnoha různých zařízení

začátky e-commerce

sociální sítě

služby na základě AI

Zajímá vás oblast IT a hledáte pracovní pozice a pracovní příležitosti v IT oboru? Ať už jste programátor, developer, tester, analytik nebo software architekt, ozvěte se nám a my vám z naší nabídky IT práce najdeme IT projekt na míru. Podívejte se, jaká volná pracovní místa v IT oblasti momentálně nabízíme. Pomůžeme vám najít nové pracovní výzvy a příležitosti. Těšíme se na spolupráci s vámi!

 

Web 3.0 nazývaný také sémantický web 

Reaguje na jedny z hlavních problémů, které vznikly během využívání webu 2.0

  • Monetizaci uživatelských dat. Uživatelé ztratili kontrolu nad svými osobními, obchodními i  finančními daty, se kterými společnosti dále nakládají.
  • Hackerské útoky s cílem získat citlivá uživatelská data.
  • Omezování svobodného projevu jako poměrně kontroverzní téma. Vyvstalo poté, co platformy sociálních sítí zavedly striktnější normy o tom, jaké výroky a názory na nich mohou být zveřejňovány

Hlavním praktickým cílem Webu 3.0 je tedy především zvyšování bezpečnosti. Díky decentralizaci, která patří mezi jeho hlavní charakteristiky, by měli mít uživatelé větší kontrolu nad svými daty, zároveň by měl být obsah ve velké míře dostupný bez nutnosti registrace, uživatelé by tedy neměli „platit” za informace svými osobními daty v tak velké míře jako doposud. Web 3.0 chce naopak u obsahu zajistit větší personalizaci, která má nejen pomoci zmenšit objem potřebných sdílených dat, ale také zajistit jejich větší bezpečnost a omezit hackerské útoky.

Hlavní principy Webu 3.0

decentralizace datových sítí

Web 3.0 je postavený na základech blockchainu. Decentralizace umožní všem subjektům, které generují data (ať už to jsou osobní zdravotní data jednotlivců, farmářské údaje o aktuální úrodě nebo data o poloze a výkonu aut), aby je mohli prodávat nebo vyměňovat a zároveň nad nimi neztratili kontrolu. Subjekty budou data stále vlastnit a nebudou se muset spoléhat na prostředníky.

umělá inteligence

Cílem bude porozumět a rozlišovat informace na takové úrovni, jako to umí lidé, aby byl uživatelům nabídnut co nejrelevantnější zážitek. Obsah bude tvořen a sdílen na základě schopnosti porozumět významu slov v něm obsažených, aby web co nejlépe vyhověl uživatelským požadavkům. Proto se Web 3.0 oficiálně nazývá také sémantickým webem.

3D grafika

Využívat ji budou nejen e-hry, ale také muzea, galerie, počítačové hry, geoprostorové služby atd.

všudypřítomnost

Díky tomu, že obsah bude přístupný z množství aplikací a různých zařízení, která jsou připojená k internetu, budou uživatelé moci konzumovat obsah jakkoliv, odkudkoliv a kdykoliv. 

A které stránky již na principech webu 3.0 fungují?

Jako ukázka Webu 3.0 může sloužit například Radicle, decentralizovaná verze GitHub, účastníci se podílí na samotné správě a realizaci. Jako další můžeme uvést Gitcoin, který umožňuje práci na open source projektech, kryptoměnovou burzu Uniswap nebo platformu Audius, která umožňuje streamovat hudbu všem muzikantům z celého světa.

Web 3.0 bude obecně znamenat velkou změnu, zatím si na tu finální podobu ale ještě musíme pár let počkat. Hranice toho, jak ale web aktuálně vnímáme a co vše od něj očekáváme, se významně posunou.

Web 3.0 výrazně zvětší rozsah interakcí, které budou moci uživatelé i stroje na internetu realizovat. Od bohatších zdrojů informací, přes téměř neviditelné platby až po zabezpečené obchodování s daty, to vše se bude moci dít na bázi peer-to-peer bez nutnosti spoléhat se na třetí strany. Dokážeme si asi představit, že tento posun umožní mimo jiné vzniknout novým business modelům a podnikáním obecně, které si ještě aktuálně ani nedokážeme představit.

 

🟡 Hledáte zajímavý projekt? Mrkněte, jak to u nás chodí a jaké kolegy aktuálně hledáme.

🟡 Máte kolegu nebo kamaráda, který se poohlíží po novém projektu? Zapojte se do našeho referral programu Doporuč a získejte finanční odměnu za doporučení.

🟡 Chtěli byste začít pracovat v IT? Stáhněte si náš ebook ZAČNĚTE PRACOVAT V IT: aneb od prvních krůčků po vysněnou práci, ve kterém vás provedeme krůček po krůčku informacemi, kurzy i praxí, které jsou tolik potřebné nejen pro ty, kteří chtějí změnit obor, ale i pro ty, kteří se chtějí pracovně posunout a dále se vzdělávat.

🟡 Víte, jak si co nejjednodušeji a nejefektivněji připravit půdu pro nové pracovní začátky? Mrkněte na náš ebook: Připravte se na nová pracovní dobrodružství - Průvodce k úspěšné změně zaměstnání. Dream job je za dveřmi, stačí jen vzít správně za kliku.

Nebo sdílejte tento článek, který třeba poslouží i vašim známým.

Chcete dostávat naše články pravidelně do schránky? Nechte nám tady svůj email a my si rádi zahrajeme na poštovní sovy.

Mohlo by vás také zajímat

IT kdysi byla čistě ženská disciplí...

čtení na 4 minuty 18.1.2022

Jak začít v IT: od prvních studijní...

čtení na 5 minut 13.4.2021

Historie IT Guys 50.—70. léta

čtení na 4 minuty 3.1.2023

Jak dobře znáte Jenkins? Díl I.

čtení na 4 minuty 29.7.2022

Tipy na IT kurzy pro děti: na pozná...

čtení na 3 minuty 19.10.2021

TOP 12 TED Talks o nových technolog...

čtení na 5 minut 4.5.2022

Jak se o nás mluví?
Zeptejte se našich klientů…

Systeum
Systeum

„Systeum je jedním z největších dodavatelů našich testerských kapacit. Můžu říct, že kvalita uchazečů je vysoko nad průměrem. Také oceňuji velkou ochotu vyjít vstříc všem našim požadavkům.“

Head of test execution

„Systeum je dlouhodobý partner, u kterého máme jistotu, že kandidáti jsou kvalitní a prověření. Od roku 2015 máme díky nim fungující kvalitní seniorní týmy C++ embedded vývojářů a auto testerů.“

Head of Payment Application

„Systeum, thank you for your help to find the right fit to my team! I can recommend cooperation with you to everybody. Very professional, smooth and friendly.“

IT CIM Inventory Management Development

Příklady dlouhodobé spolupráce

Porsche Moneta Raiffeisenbank Generali Komerční banka Monster