Jsme tu pro vás PO - PÁ 9:00 - 17:00 info@systeum.cz +420 608 408 716

Jsme tu pro vás PO - PÁ 9:00 - 17:00 obchod@systeum.cz +420 608 408 716

ChatGPT - jak na efektivní zadání a lepší výsledky

Když v roce 2007 Steve Jobs představil první iPhone, změnil způsob, jakým pracujeme s mobilním telefonem. Připomeňme si legendární hlášku od Steva Ballmera, tehdejšího CEO Microsoftu, který prohlásil, že iPhone nemá klávesnici, tzn. že se na něm špatně píšou emaily. Vzpomínám si, že i já jsem tehdy na první dotykový telefon reagoval vlažně. Až později jsem si uvědomil, že na dotykovém displeji můžu mnohem lépe surfovat internetem a konzumovat obsah. iPhone zkrátka změnil pravidla hry. A stejně jako s prvním iPhonem či vyhledávačem se uživatelé museli naučit pracovat, tak i ChatGPT a jeho budoucí nástupci představují novou kapitolu, která mění způsob, jakým pracujeme s daty.

Pojďte se společně s Martinem Smětalou podívat na praktické tipy pro účinnější práci s ChatGPT - novým, komplexním nástrojem, který vypadá jednoduše, ale uvnitř je poměrně složitý. Pokud vás zajímá obecný úvod o ChatGPT, přečtěte si článek Artificial Intelligence – nejlepší přítel člověka nebo Skynet?

Autor článku: Martin Smětala

 

ChatGPT a příkazy (prompts)

ChatGPT má opravdu jednoduchý interface – jedna příkazová řádka, kam můžete napsat jakýkoliv text a ChatGPT vám během chvíle napíše odpověď. Stejně však jako u Googlu, když napíšete špatná klíčová slova, vyjede vám ne zrovna očekávaný výsledek.

Vstupem je však pokaždé váš příkaz. A právě zde je „zakopaný pes“. U složitějších úkolů můžete zjistit, že výstup z ChatGPT není uspokojivý – může být moc obecný, může být z části vymyšlený, nedokončený, může být málo konkrétní, napsaný špatným stylem atd.

Obecně platí, že kvalita vstupu je přímo úměrná kvalitě výstupu z ChatGPT.

 

Jak docílit přesných výsledků při práci s ChatGPT? 

Nečekejte výsledek hned na základě jednoho příkazu. ChatGPT se musí „přípravit“ podobně jako si vývojář musí nastavit vývojářské prostředí, než začne vyvíjet.