Jsme tu pro vás PO - PÁ 9:00 - 17:00 info@systeum.cz +420 608 408 716

Jsme tu pro vás PO - PÁ 9:00 - 17:00 obchod@systeum.cz +420 608 408 716

Jak ovlivnila pandemie oblast outsourcingu IT specialistů?

Současná situace akcelerovala poměrně významné změny na trhu práce. V některých odvětvích se pandemie podepsala téměř krví, jinde zase nastartovala nenadálý růst. Jak to aktuálně vypadá s oblastí outsourcingu IT specialistů a IT pozicemi obecně? Mohlo by se zdát, že s přechodem všeho, co jde, do onlinu musí IT sektor růst takovým tempem, jako nikdy. Je to ale opravdu tak? Zeptali jsme se kolegů u nás v Systeum, jaké aktuální trendy vnímají a co by IT specialistům doporučili.

Trendy v IT

Situace v oblasti IT se nese v duchu přeskupování sil. Velmi záleží, na jaký sektor je IT navázané a jak se daná firma vyvíjí. Například napojení na módní průmysl je aktuálně spíš problém, naopak potravinový sektor je samozřejmě výhra. Firmy, které v minulosti digitalizaci zaspaly, již zjistily, že teď musí svoji konkurenci dohnat, a tak se tvoří eshopy a digitalizují se byznysy napříč všemi odvětvími. 

Co se například programování týče, v praxi nepozorujeme, že by se zvyšovala poptávka po nějakém konkrétním programovacím jazyku. Stále je v kurzu Java/JavaScript. Kde je to možné, tam se ve velkém přechází na cloudové technologie a na modernější technologie obecně. Zvyšuje se množství firem, které využívají na některá řešení dodávky od třetích stran (například pro zabezpečení hostingu či security), což je finančně výhodnější, než kdyby si uvedené firma zajišťovala interně.

Změnilo se chování firem?

Při jarní první vlně covid-19 jsme zaznamenali, že poměrně velké procento firem zastavilo výběrová řízení a nábory nových specialistů do IT týmů a vyčkávaly, co bude dál. Koncem léta a na podzim se nabírání opět postupně začalo rozjíždět, firmy jsou ale daleko opatrnější. Nejistota, která souvisí s plánováním se odráží samozřejmě i na financování projektů. Manažeři tak často nedostávají finance například na celý Xletý projekt, ale jednotlivé části se schvalují postupně po kratších úsecích. I z tohoto důvodu jednoznačně vnímáme příklon k interním zaměstnancům a menší ochotu nabírat externisty nebo za ně případně platit nepřiměřené ceny.

Co plyne z aktuální situace pro IT specialisty?

Bohužel ani IT oboru se nevyhnulo propouštění, a to celých týmů nebo velkých oddělení firem. Tím pádem došlo k dočasné změně na trhu IT specialistů, kde se lehce zmenšil dlouhodobý nedostatek kandidátů. Firmy teď mají větší výběr, zájemci o práci by měli počítat s vícekolovými (klidně až tříkolovými) výběrovými řízeními a větší konkurencí.

S příklonem firem k nabírání interních zaměstnanců si i kandidáti musí rozmyslet, zda chtějí pracovat na HPP a sehnat práci rychleji a s větši jistotou nebo si zvolit spolupráci na IČO a v porovnání s minulými roky počítat s rizikem menšího počtu nabídek.

Velmi pozitivním benefitem pandemie je však vytvoření nových příležitostí díky práci na full remote. Hodně atraktivních firem na tento způsob práce přešlo, a tak dostávají šanci lidé z menších měst i vzdálenějších od klasických center IT Prahy a Brna.

Hlavní trend současné doby: home office

Když se řekne IT, všichni si představí, že toto odvětví už přece dávno na HO a full remote pracovalo. Určitě to procento bylo větší než v jiných oborech, ale i zde se musely firmy přizpůsobovat. Poměrně hodně firem umožnilo zaměstnancům vypůjčit si z práce nejen notebooky, ale i monitory a další vybavení dle potřeby. Například ne všude bylo ale takové půjčování předem administrativně ošetřeno. Důležité bylo ochránit zdraví lidí a udržet provoz firem, vše se tedy řešilo nebo řeší až za pochodu. Rovněž jsme zaregistrovali, že některé, především větší firmy, začaly svým zaměstnancům přispívat na provoz na home office nebo dávaly kompenzace ve formě bonusů. 

Už teď je jasné, že v IT týmech bude v nějaké formě trend práce z domu pokračovat a stane se z něj běžná věc. Jsou firmy, které zaměstnancům vstup do kanceláří vůbec nepovolují a až například do léta 2021 mají vyhlášenou práci na full remote. Toto už je poměrně dlouhá doba, uvidíme tedy, kolik firem se nakonec rozhodne zmenšovat kancelářské prostory a trvale přejde na flexibilnější docházkový systém. 

Je samozřejmé, že ne každému práce full remote nebo i jen na částečný home office vyhovuje. Bude tedy na firmách, aby věnovaly dostatečnou pozornost potřebám svých zaměstnanců, aktivně nahrazovaly osobní kontakt mezi kolegy a předcházely přepracování či vyhoření, na které mohou být někteří lidé při práci z domu náchylnější.

S čím jsme si museli poradit v Systeum?

Jako velké množství firem nejen v našem odvětví střídáme plný home office s občasnými návštěvami v kancelářích, podle toho, v jaké fázi pandemického vývoje zrovna jsme. Cloudové nástroje a aplikace využíváme dlouhodobě, můžeme se tedy přesouvat hladce. Osobní pohovory a schůzky jsme přesunuli do onlinu, jelikož věříme, že je vždy lepší se s kandidátem vidět osobně (byť online), než se znát pouze po hlase.

Během posledních měsíců se od našich klientů zvýšilo množství požadavků na flexibilitu, ať už cenovou, nebo v podobě smluvních úprav či způsobu spolupráce. Snažíme se tedy přizpůsobit situaci a vyjít klientům maximálně vstříc. Klíčem je hledat nové cesty, nové možnosti a samozřejmě vylepšovat nabízené služby.  Dlouhodobě se snažíme hledat řešení, která vyhovují oběma stranám, což je pro nás ta správná cesta i nyní.

Držíme všem palce, ať se nám ta situace co nejdřív uklidní, přejeme pevné nervy a otevřenou mysl pro nové a zajímavé cesty.

Chcete dostávat naše články pravidelně do schránky? Nechte nám tady svůj email a my si rádi zahrajeme na poštovní sovy.

Mohlo by vás také zajímat

Pohovor v IT: Jak se obléct?

čtení na 3 minuty 4.11.2020
Číst dál

Take Control (DualSense vs Xbox One)

čtení na 4 minuty 3.12.2020
Číst dál

Bitcoin is on the rise

čtení na 3 minuty 19.1.2021
Číst dál

GPT-3 speaks at a human degree

čtení na 4 minuty 30.12.2020
Číst dál

11 tipů na online pohovor

čtení na 2 minuty 8.6.2020
Číst dál

Když prezentuje introvert

čtení na 2 minuty 7.10.2020
Číst dál

Podporujeme ženy v IT

čtení na 2 minuty 23.9.2020
Číst dál

Pád a vzestup AMD

čtení na 3 minuty 12.8.2021
Číst dál

IT konference a online kurzy

čtení na 3 minuty 16.6.2020
Číst dál

Jaká byla React Girls Academie?

čtení na 3 minuty 26.11.2020
Číst dál

Jak začít jako junior SW developer

čtení na 5 minut 21.10.2020
Číst dál

Zlatá pravidla emailové etikety

čtení na 3 minuty 29.7.2020
Číst dál

Jak se o nás mluví?
Zeptejte se našich klientů…

Systeum
Systeum

„Systeum je jedním z největších dodavatelů našich testerských kapacit. Můžu říct, že kvalita uchazečů je vysoko nad průměrem. Také oceňuji velkou ochotu vyjít vstříc všem našim požadavkům.“

Head of test execution

„Na spolupráci nejvíce oceňuji individuální přístup. Systeum nám zajišťuje tým testerů, C/C++ a Java developery. Specialisté odpovídají našim požadavkům na znalosti síťových protokolů i cloud řešení.“

Chief Technology Officer

„Systeum je dlouhodobý partner, u kterého máme jistotu, že kandidáti jsou kvalitní a prověření. Od roku 2015 máme díky nim fungující kvalitní seniorní týmy C++ embedded vývojářů a auto testerů.“

Head of Payment Application

Partneři, se kterými spolupracujeme

Aevi Raiffeisenbank 2N TELEKOMUNIKACE Komerční banka Monster

Náš web využívá soubory cookies. Prohlížením našich stránek souhlasíte s pravidly jejich používání.

Souhlasím