Jsme tu pro vás PO - PÁ 9:00 - 17:00 info@systeum.cz +420 608 408 716

Jsme tu pro vás PO - PÁ 9:00 - 17:00 obchod@systeum.cz +420 608 408 716

Všechno, co jste kdy chtěli o profesní síti LinkedIn vědět. Díl I.

Na profesní síti LinkedIn je každý 5. Čech. Počet aktivních uživatelů od roku 2003, kdy LinkedIn spatřil světlo světa, neustále roste a stal se zlatou pokladnicí pracovních kontaktů. Oproti Facebooku má sice stále menší zastoupení uživatelů, ale nepleťme si kvantitu s kvalitou jejich příspěvků. Na LinkedInu se nesetkáte s fotografiemi jídla a výletů, ale spíše tam uvidíte pracovní úspěchy, názory na aktuální témata od odborníků ve svém oboru a nabídky práce velkých i malých firem. 

Článek jsme rozdělili na 3 díly, aby si každý našel to své. V prvním díle se podíváme na LinkedIn jako celek, prolítneme jeho historii, budeme žasnout nad zajímavými čísly, prozkoumáme možnosti předplatného nebo si vysvětlíme, co to je InMail a zjistíte, zda ho vůbec potřebujete. Druhý díl Skryté funkce LinkedInu pro recruitery jsme zaměřili na možnosti, které LinkedIn nabízí pro náboráře, kde odhalíme vlastní zkušenosti a rady, které využíváme denně v praxi při náboru IT specialistů. Třetí díl Jak uspět na LinkedInu a jak si perfektně vyplnit vlastní profil jsme věnovali všem, kteří chtějí využít LinkedIn naplno. Ať už hledáte nové pracovní příležitosti nebo si jen chcete rozšířit svoji síť kontaktů, ukážeme vám tipy, které se vám budou hodit.

Historie profesní sítě LinkedIn

Zakladatel sociální sítě LinkedIn Reid Hoffman začínal pracovat v roce 1994 v technolgické společnosti Apple na první networkingové sociální síti eWorld. Po jejím neúspěchu založil Hoffman společnost SocialNet, která měla sloužit nejen pro networking, ale také jako platforma pro online dating. SocialNet získal peníze od investorů na hladký chod firmy po dobu 3 let. Hoffman věděl, že musí získat milion uživatelů, aby investorům dokázal, že platforma bude samostatně výdělečná. To se mu ovšem nepodařilo a po 3 letech se přesunul na post výkonného manažera do PayPalu, kde získal nové zkušenosti a díky úspěchu PayPalu také velké jmění. 

Hoffman svůj nápad na networkingovou síť nevzdal a dal dohromady nejlepší lidi ze SocialNet i z PayPalu a v roce 2003 začali společně pracovat na profesní síti LinkedIn. Opět si stanovil hranici milion uživatelů, kterou překročil tentokrát po 2 letech, tedy v roce 2005. Velmi rychle začal s monetizací LinkedInu a vytvořil 3 placené kanály: zveřejňování pracovních nabídek, měsíční předplatné s rozšířenými fukncemi a reklamy. V roce 2006 měl LinkedIn černá čísla a tak Hoffman najal pro růst firmy Dana Nye, který dokázal zvýšit příjmy firmy o 900 %. 

Po dvou letech začali nakupovat akcie firmy soukromí investoři a do společnosti přišel na pozici CEO Jeff Weiner z Yahoo. LinkedIn vybudoval oficiální sídlo v Londýně s 500 zaměstnanci a 90 miliony uživateli. V roce 2011 se stal veřejně obchodovatelnou společností na burze (LNKD) a její příjmy převýšily o 4 roky mladší sociální síť Twitter. Po akvizici se vzdělávacím a rekvalifikačním startupem Lynda.com v roce 2015 se součástí sítě staly vzdělávací videa a materiály. O rok později koupil LinkedIn Microsoft, jehož cílem byla hlubší integrace s Office365 a Outlookem.

(Zleva) Jeff Weiner, Satya Nadella, Reid Hoffman

Zajímá vás oblast IT a hledáte pracovní pozice a pracovní příležitosti v IT oboru? Ať už jste programátor, developer, tester, analytik nebo software architekt, ozvěte se nám a my vám z naší nabídky IT práce najdeme IT projekt na míru. Podívejte se, jaká volná pracovní místa v IT oblasti momentálně nabízímePomůžeme vám najít nové pracovní výzvy a příležitosti. Těšíme se na spolupráci s vámi!

 

Pár zajímavých čísel o LinkedInu