Jsme tu pro vás PO - PÁ 9:00 - 17:00 info@systeum.cz +420 608 408 716

Jsme tu pro vás PO - PÁ 9:00 - 17:00 obchod@systeum.cz +420 608 408 716

Máte životopis? A můžeme ho vidět?

Představte si, že vám skončil projekt a vy se poohlížíte po novém. Po něčem, co předčí ten minulý a kde se budete cítit jako ryba ve vodě. Netrvá to příliš dlouho a nabídku máte na stole. Jak uspět mezi dalšími konkurenty? Začíná to kvalitním životopisem, bez kterého se často neobejdete. CV, které zaujme a je řádně vyplněné není přežitek, naopak je známkou seniority a profesionality. Pojďme se podívat na to, jak si takové kvalitní CV vytvořit, abyste se stali uchazečem, kterého si na pohovor do vaší vysněné práce pozvou jako prvního.

Kvalitní šablona je polovina práce

Pojďme hezky od začátku. Abyste se mohli ukázat v tom nejlepším světle, najděte si vhodnou šablonu pro strukturovaný životopis, která zaujme. Personalisty i zaměstnavatele zajímá, zda se budete hodit do jejich stávajícího týmu a životopis je první vizitkou, kde můžete ukázat, co vlastně hledáte a co vás baví. Díky ní rychle vyhodnotí, zda jste vhodným kandidátem, a tak si na ní dejte záležet. Abychom vám práci trochu ulehčili, připravili jsme pro vás editovatelnou šablonu, se kterou můžete rovnou začít.
S
táhnout si ji můžete ZDE (verze pro developery) a ZDE (verze pro testery/analytiky).

Zajímá vás oblast IT a hledáte pracovní pozice a pracovní příležitosti v IT oboru? Ať už jste programátor, developer, tester, analytik nebo software architekt, ozvěte se nám a my vám z naší nabídky IT práce najdeme IT projekt na míru. Podívejte se, jaká volná pracovní místa v IT oblasti momentálně nabízímePomůžeme vám najít nové pracovní výzvy a příležitosti. Těšíme se na spolupráci s vámi!

Pište o sto šest, ale s rozvahou

Než se vrhneme na jednotlivé části ideálního CV do detailu, pojďme si připomenout základní pravidlo: na dlouhé slohy dnes nikdo nemá čas. Základem je strukturované CV. Ale dejte si pozor na přílišnou stručnost a rozepisujte se pouze tam, kde je to vhodné. Pokud chcete říct, kde jste pracovali, co bylo vaší náplní práce a jaké technologie jste používali, směle do toho. Ale vyvarujte se dlouhým souvětím, vynechejte krkolomná, archaická slova nebo přechodníky, tady nemají co dělat. Pište krátce, srozumitelně a informace čleňte do bodů nebo do krátkých dobře popsaných odstavců (odstavec by se měl ideálně pohybovat kolem 3–6 vět nebo bodů). Pokud jsou některé informace v textu důležité, klidně je napište boldem, abyste je zvýraznily. Celková délka CV by měla být maximálně na 2 A4. Ukažte, že umíte vybrat to podstatné a vždy myslete na čisté grafické zpracování, aby celý životopis působil přehledně. 

Hlavička

Začněte úplně jednoduše: s osobními údaji. Jméno, město (ideálně to, ve kterém se skutečně pohybujete, ne kde jste s rodiči vyrůstali), telefon (ve formátu s mezinárodní předvolbou +420) a email (který jste si nezakládali ve 13 letech se jménem vašeho komixového hrdiny). Datum narození, přesná adresa a rodinný stav je zcela na vás, zda uvedete, ale věřte, že jsou to údaje, které by zaměstnavatele při rozhodování zajímat neměly. 

Představte se

Stačí pár vět, které vás vystihují. Představte si, že tímhle krátkým popisem v několika větách děláte první dojem. Zkuste v představení odpovědět na tyto otázky:

  • kdo jste
  • co vás baví 
  • čemu se věnujete 
  • jaké máte cíle 
  • je obor nebo nějaká činnost, která vás láká a chtěli byste se ji naučit…? 

Nezapomeňte vyzdvihnout svou nejlepší vlastnost nebo dovednost a uveďte ji rovnou na příkladě. Pokud jste týmový hráč, napište, že jste svého týmového ducha nejvíce využili, když jste pracovali v mezinárodním kolektivu. Pokud naopak rádi pracujete v menším týmu, nebojte se napsat, že máte rádi tým, kde se dobře znáte a můžete se na sebe spolehnout jako například ve vaší poslední práci.

Nechte své budoucí kolegy, ať vás poznají blíže a prozraďte i něco z osobního života. Zmiňte, co vás baví ve volném čase, čemu se věnujete či zda i s koníčky slavíte nějaké vlastní malé úspěchy. Maraton i pozorování hvězd se počítá! 

Pokud jste tester, úvodní představení můžete napsat v tomto duchu:Plním si sen a živím se jako manuální tester. Mám zkušenosti z finančního sektoru a rád bych své znalosti podpořil certifikacemi. Mám zkušenost s plánováním testování, tvorbou testovacích strategií i vedením menšího týmu testerů. Mým cílem je stát se Leaderem testingu. Ve volnu si užívám squash a dobrou kávu.” 

Jako developer můžete klidně ukázat, jaké technologie vás nejvíce baví, např.: Jsem pozitivně naladěný IT nadšenec, převážně do Javy, ale zajímá mě i Python, AI a vývoj v Reactu. Baví mě cesta full-stack vývojáře. Rád bych vyvíjel smysluplný produkt v malém týmu s využitím real-time knihoven nebo umělé inteligence. Mimo práci rád lezu po skalách a vedu dětské tábory Skauta.”

 

Úsměv, prosím

Nezapomeňte k hlavičce připojit svou fotografii, personalista si rád spojí konkrétní informace s vaší tváří. Při volbě vhodné fotografie nezapomínejte na neutrální pozadí a aby vám bylo vidět do tváře. Fotografie z párty, večírků nebo se slunečními brýlemi od bazénu či z hor si nechte raději na sociální sítě.