Už máte jasno: láká vás svět IT a chcete si v něm najít práci. Jakou pozicí bude ale ideální začít, jak zhodnotit, co vám firma nabízí a kdy vlastně budete na první práci v IT ready?
Tento článek a podnět na toto téma od mnoha z vás nás inspiroval k vytvoření Ebooku, ve kterém vás provedeme krůček po krůčku informacemi, kurzy i praxí, které jsou tolik potřebné nejen pro ty, kteří chtějí změnit obor, ale i pro ty, kteří se chtějí pracovně posunout a dále se vzdělávat.
STÁHNOUT EBOOK
Nebo pokračujte v čtení článku...
Zajímá vás oblast IT a hledáte pracovní pozice a pracovní příležitosti v IT oboru? Ať už jste programátor, developer, tester, analytik nebo software architekt, ozvěte se nám a my vám z naší nabídky IT práce najdeme IT projekt na míru. Podívejte se, jaká volná pracovní místa v IT oblasti momentálně nabízíme. Pomůžeme vám najít nové pracovní výzvy a příležitosti. Těšíme se na spolupráci s vámi!
Co je třeba si říct hned na začátku
Podebatujte si sami se sebou, co vás baví, čemu byste se chtěli věnovat a popřípadě, jaké máte cíle do budoucna. Na základě toho potom jednodušeji zjistíte, jakou pozicí byste měli svoji IT kariéru odstartovat. Pokud například budete chtít programovat, spoustu z nich může pro vaši cestu představovat spíše odbočku, i když zajímavou.
Kde práci hledat
Obecně jsou juniorům hodně nakloněné velké firmy, které mají prostor do jejich vzdělání a rozvoje investovat. Určitě to ale neznamená, že jinam máte dveře zavřené, naopak. Možností je možná víc, než tušíte a každá nabízí svoje specifika:
- velké firmy a korporáty
- malé zavedené firmy
- startupy
- outsourcing
- projekty přes personální agenturu
- vlastní projekty
Přehled IT pozic
Do IT můžete vstoupit různými cestami, toto jsou nejčastější pozice, se kterými se můžete potkat:
- Frontend Developer
- Backend Developer
- Tester
- BI Specialist
- Analytik
- Project Manager
- Technical Support
Kde můžete získat potřebné znalosti a dovednosti?
Když odhlédneme od klasického vyššího nebo vysokoškolského vzdělání, existuje velká škála možností, kde se můžete učit.
- můžete si udělat základní kurz na MIT nebo jiných zahraničních univerzitách
- přihlásit se na kurzy můžete i u nás v ČR, a to třeba zde: Czechitas, Engeto, PyWorking, Udemy, Learn2Code, PluralSight, ReactGirls
- získané dovednosti můžete procvičovat na Exercism nebo CodeWars nebo GitHubu
- skvělé praktické zkušenosti taky přinese práce na nějakém vašem vlastním projektu, zkusit můžete také hackatony
Vyvarujte se časté začátečnické chybě, nesnažte se naučit všechno, na co narazíte, zbytečně byste tak tříštili svoji pozornost. Vyberte si na začátek jeden směr, kterým se chcete vydat a ve kterém si chcete najít práci. K němu se naučte potřebné technologické základy a další věci na nich stavte až v budoucnu.
Kolik času byste si měli na učení vyhradit? Zejména pokud se chystáte změnit kariéru a nic vás tak úplně netlačí, nedávejte si deadline. Udělejte si ze studia udržitelnou součást života, aby vám vydrželo, a vy jste tak svého cíle opravdu dosáhli. Jestli vám to zabere pár týdnů nebo dva roky, nehraje roli.
SW tester jako skvělá vstupní pozice
Soustřeďte se na:
- základy: co je testing a jeho souvislosti (proč se testuje, jaké jsou výstupy a kam zapadají do SW lifecycle)
- specifikace, úrovně testování, druhy testů, základy SQL jazyka.
Potřebné znalosti můžete získat na různých vzdělávacích platformách jako Pluralsight, Udemy, můžete si udělat certifikát ISTQB a do studia SQL se můžete pustit například zde.
Láká vás testerská kariéra? Mrkněte na tipy, jak zvládnout první kroky v testingu.
A co když chci programovat?
Abyste měli na svých prvních vývojářských pohovorech co ukázat, může se vám hodit následující:
- Naprogramujte si něco od A do Z. Klidně začněte jednoduchým webem, tím zjistíte, jestli vás víc baví FE nebo BE a pak se můžete od toho odpíchnout dál.
- Udělejte si takové mini portfolio (stačí 1-2 aplikace). Tím ukážete náborářům, že nejste jen nadšení, ale už víte, do čeho jdete a pravděpodobně u toho vydržíte
- Používejte Git.
- Založte si profil na Stackoverflow. Pokud se zaseknete na nějakém problému ve svém kódu, můžete se tam poradit s dalšími vývojáři a diskutovat s nimi.
Více tipů pro začínající programátory máme připravených tady.
Co byste měli od první pozice/ prvního projektu chtít?
Pro svoje začátky si vyberte firmu nebo tým, kde se pracuje s moderními technologiemi a kde budou mít prostor se vám věnovat. Je zbytečné, abyste se učili staré verze a technologie. Ty nové jsou čím dál víc intuitivní, například vývojové prostředí víc napovídá, a vy si tak nemusíte už pamatovat úplně všechno. Jinými slovy, kdyby po vás náhodou na pohovoru chtěli, ať programujete na papír, s díky se vyprovoďte ven.
Měli byste mít také jasno ve formě spolupráce, zda vám více vyhovuje HPP nebo IČO.
Na toto téma se vám mohou hodit tyto dva články, které vám s rozhodnutím, která forma je pro vás nejlepší pomohou:
HPP nebo IČO: jak pracovat jako IT specialista?
Jak si založit IČO a na co vše myslet?
Jak zvládnout pohovor?
Už jste zvládli základy, rozeslali životopisy a chystáte se na pohovor? Mnohé firmy během pandemie zjistily, že online pohovory jsou velmi efektivní, a tak si můžeme začít zvykat na online pohovor jako součást běžného náborového procesu.
Přečtěte si 11 tipů, jak zvládnout online pohovor s přehledem a klidem.
Třešnička na závěr:
Svoji cestu do IT s námi sdílel dnes již ostřílený tester Kryštof, přečtěte si jeho příběh a třeba se nechte inspirovat.
Zdarma zkontrolujeme váš životopis a poradíme, jak ho vylepšit. Zvyšte své šance dostat se na pohovor.
Držíme palce a pokud budete mít třeba nějaké dotazy, neváhejte se nám ozvat, budeme rádi!
🟡 Hledáte zajímavý projekt? Mrkněte, jak to u nás chodí a jaké kolegy aktuálně hledáme.
🟡 Máte kolegu nebo kamaráda, který se poohlíží po novém projektu? Zapojte se do našeho referral programu Doporuč a získejte finanční odměnu za doporučení.